Blog poświęcony relacjom z wydarzeń mniej lub bardziej kulturalnych. Ot, taki koncertowo-teatralno-muzealno pamiętnik amatora, który lubi w takich miejscach bywać.
sobota, 16 stycznia 2010
Znowu w Galerii MM

Chorzów, dn. 11 stycznia 2010 r.

Przez ostatnie kilka miesięcy nie potrafiłem jakoś wybrać się do Galerii MM – albo nie bywałem w centrum Chorzowa, albo owszem, bywałem, ale w godzinach porannych, gdy prawie wszystko jest zamknięte. (A Kinga Dunin pisze o „dyktaturze skowronków”! Jaka dyktatura, skoro sklepy otwierane są często dopiero o dziesiątej, podobnie jak galerie…) Ostatnia zaś odwiedzona wystawa – grafiki Katarzyny Dziuby (lipiec 2009), jakoś nie chciała się dać opisać…

Styczniowe odwiedziny, wywołane nieporadnością PKP w warunkach zimowych, nie tylko przerwały tę złą passę, ale także przyniosły dość pozytywne zaskoczenie – rzeźby portretowe (ceramiczne) Pauliny Ziemby są dość stereotypowe (odtwarzają zresztą pewne stereotypy… o czym świadczą już choćby tytuły „Żyd”, „Murzyn”, ale też „Carnival” – ta ostatnia nawiązuje do twarzy, które kojarzymy ze szkołami samby na karnawale w Rio), jednak ich oglądanie sprawia zwykłą, estetyczną przyjemność, nawet jeśli gładka, połyskująca glazura, spotyka się co chwilę ze złoceniami. (Sama zaś autorka pisze, że rzeźbi z wyobraźni przy muzyce Mozarta… Może komuś ten styl się tak skojarzy?)

sobota, 21 marca 2009
Parzyste, nieparzyste w Galerii MM.
W Galerii MM w marcu trwa wystawa ceramik Krzysztofa Rozpondka Parzyste, nieparzyste. Zdaniem Jana Herli, tłukąc jedno z dzieł, nie wypłaciłbym się do końca życia (swoją drogą, co za brak zaufania dla moich zdolności zdobywania pieniedzy! może jednak i słuszny...). Chybotliwe podstawy i świadomość wartości nie pomogła mi jednak w interpretacji w dzieł.
czwartek, 18 grudnia 2008
Smutek śmierci, choć bez śmierci, to wciąż smutny
W Katowicach 'jak zwykle' odwiedziałem BWA (tzn. jak zwykle, jeśli mam czas i jest coś nowego), gdzie to miałem możliwość oglądania zdjęć Rogera Ballena (Smutek śmierci) i prac Maren Dubnick (Wzgrubienie).
wtorek, 16 grudnia 2008
ANIMALIS w Galerii MM
Długo nie udawało mi się wybrać do chorzowskiej Galerii MM -- czasem najtrudniej dotrzeć do centrum własnego miasta. Tym razem jednak dotarłem i pooglądałem drugi największy zbiór zwierząt w mieście po śląskim ZOO -- pokonkursową wystawię ANIMALIS.
czwartek, 25 września 2008
Trzy lokalne wystawy (Chorzów, Katowice, Katowice)
Korzystając z wolnego dnia odwiedziłem lokalne galerie -- chorzowską "MM", oraz katowickie BWA i Galerię Sektor I w GCK.
sobota, 30 sierpnia 2008
Cieszyn dozwiedzany
Rok temu spacerowałem po Cieszynie, ale nie wszystko udało mi się wtedy zwiedzić. I dlatego postanowiłem wrócić do Cieszyna. Tym razem udało się!
Lech Majewski i projekty Muzeum Chopina
Do Warszawy wybrałem się zawodowo, a nie na zwiedzanie. Ale Zachęta jest tak dobrze położona (z mojego punktu widzenia) i czynna w godzinach popołudniowych, że o ile mogę, zawsze podczas wizyt w Warszawie tam wstępuję. Tym razem prezentowano jedynie dwie wystawy -- Lecha Majewskiego i projektów ekspozycji w Muzeum Fryderyka Chopina.
piątek, 01 sierpnia 2008
Kraków: sztuka polska dawna i sztuka cerkiewna
Ostatnie muzeum, a dokładniej -- filia Muzeum Narodowego -- które zwiedzałem podczas lipcowego spaceru po Krakowie, to Pałac bp. Erazma Ciołka przy ulicy Kanoniczej.
Kraków: Weissowie
Z Muzeum Lotnictwa udałem się do jednej z licznych filii Muzeum Narodowego w Krakowie -- do Kamienicy Szołayskich na wystawę poświęconą Wojciechowi i Irenie Weissom.
środa, 30 lipca 2008
Kraków: Muzeum Lotnictwa
Do Krakowa wybrałem się nie tylko do Muzeum Lotnictwa, bo w Krakowie zawsze jest coś wartego obejrzenia. I jeszcze tyle miesc, które warto zwiedzić. Ale od Muzeum Lotnictwa zacząłem, a i największą na powtórną wizytę w nim właśnie miałem ochotę. Sprowokowały mnie nowości, o których się dowiedziałem: Viggen, Mig-29UB, oraz Mirage 5.
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5