Blog poświęcony relacjom z wydarzeń mniej lub bardziej kulturalnych. Ot, taki koncertowo-teatralno-muzealno pamiętnik amatora, który lubi w takich miejscach bywać.
poniedziałek, 24 listopada 2008
Hilliardzi u śś. Piotra i Pawła
Organizatorzy chcieli wykreować wydarzenie. I wykreowali -- prawykonanie nowego utworu (Called back Aleksandra Lasonia), świetni śpiewacy (The Hilliard Ensemble) i specjalizująca się w muzyce współczesnej orkiestra (AUKSO). O ile wolę słuchać muzykę od śledzenia 'wydarzeń' (wychodząc z założenia, że jak w religii -- jedna szczera modlitwa jest więcej warta od odwiedzin dziesięciu biskupów), to tym razem organizatorom się udało.
sobota, 22 listopada 2008
Mendelssohn i Weber - podobieństwa i różnice
Cykl "Muzyczne podróże" Filharmonii Śląskiej zawitał do jakże popularnej (dzięki Mendelssohnowi) Szkocji. Na dokładkę do Hebryd i Symfonii "Szkockiej" zaprezentowano I Koncert klarnetowy f-moll Carla Marii von Webera.
poniedziałek, 17 listopada 2008
Handel i Vivaldi w jednym koncercie
Kolejny koncert muzyki dawnej w ramach festiwalu Ars Cameralis obejmował także dzieła późnego baroku, także w wykonaniu renomowanego zespołu - tym razem dzieła Antonia Vivaldiego i Jerzego Fryderyka Handla wykonali muzyki Weneckiej Orkiestry Barokowej, prowadzeni przez Andreę Marcona, z Marią Espadą jako solistką.
sobota, 15 listopada 2008
Szczyt Polska-Rosja (muzyczny)
Pierwsza część koncertu była polska i skrzypcowa -- Anna Maria Staśkiewicz grała Legendę Wieniawskiego i Koncert skrzypcowy Karłowicza. Druga część -- rosyjska, a raczej rosyjsko-francuska, bo Obrazki z wystawy Musorgskiego Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej (pod batutą Jana Wincentego Hawela) wykonała w instrumentacji Ravela.
wtorek, 11 listopada 2008
Farsa garniturowa
Po raz pierwszy w tym sezonie odwiedziłem Teatr Rozrywki oglądając rozbieganą farsę wojenną (?!) "O co biega?".

Uwaga: treść notki zawiera streszczenie intrygi.
sobota, 08 listopada 2008
Pasja na początek XVII edycji Ars Cameralis
Festiwal Ars Cameralis Silesiae Superioris obejmuje najróżniejsze wydarzenia artystyczne. W tym prezentuje wybitnych wykonawców muzyki barokowej -- takich jak La Chapelle Rhenane. I bardzo dobrze, bo kto inny w Katowicach coś takiego by zorganizował?
niedziela, 26 października 2008
Kaprysy
Kaprysów na poranku miało być cztery (włoski, hiszpański, wiedeński i Rondo capriccioso), a było sześć -- obok programowych także polski i D-dur. Grał NOSPR i Krzysztof Jakowicz, dyrygował Jerzy Salwarowski.
sobota, 25 października 2008
Chopin, Ravel, Respighi.
Kolejny koncert - następnym razem do Filharmonii udam się chyba za dwa tygodnie. Ten Ravel (Pavana), Respighi (Fontanny rzymskie) i Chopin (I Koncert fortepianowy e-moll) muszą mi więc do tego czasu wystarczyć. A grali: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej, młoda i pełna wdzięku Maria Kaługina, oraz japońsko-amerykański dyrygent -- Shizuo Kuwahara.
sobota, 18 października 2008
Koncert czechosłowacko(-polski)
Tylko jeden utwór w programie -- Stabat Mater Antonina Dvořaka, wykonany bez przerw, przez polską orkiestrę i chór, czeskich tenora i alt, słowackiego basa, morawskiego dyrygenta i czeską lub słowacką sopranistkę. I tak wszystko do siebie pasowało!
niedziela, 12 października 2008
Marimba w Filharmonii
Sobotni koncert w Filharmonii obejmował dwie części - przed przerwą włoski barok (Corelli i jego uczeń Geminiani), po przerwie marimba (i grająca na niej Agnieszka Grzybowska) we współczesnych utworach włoskich kompozytorów. Śląską Orkiestrę Kameralna poprowadził Massimiliano Caldi.