Blog poświęcony relacjom z wydarzeń mniej lub bardziej kulturalnych. Ot, taki koncertowo-teatralno-muzealno pamiętnik amatora, który lubi w takich miejscach bywać.
sobota, 20 grudnia 2008
Koncert przedświąteczny
Co łączy Koncert skrzypcowy Ludwiga van Beethovena i Oratorium Bożonarodzeniowe Jana Sebastiana Bacha? Szczerze mówiąc nie wiem, ale mimo odległości dzielącej oba utwory, oba stanowiły program ostatniego przedświątecznego koncertu Filharmonii Śląskiej.
czwartek, 18 grudnia 2008
Smutek śmierci, choć bez śmierci, to wciąż smutny
W Katowicach 'jak zwykle' odwiedziałem BWA (tzn. jak zwykle, jeśli mam czas i jest coś nowego), gdzie to miałem możliwość oglądania zdjęć Rogera Ballena (Smutek śmierci) i prac Maren Dubnick (Wzgrubienie).
środa, 17 grudnia 2008
Gości dom, "Bóg" w dom
Na gościnny występ do Chorzowa przybył Teatr Polonia (zresztą częsty gość w Teatrze Rozrywki) z najnowszym spektaklem "Bóg" (Woody Allena).
wtorek, 16 grudnia 2008
ANIMALIS w Galerii MM
Długo nie udawało mi się wybrać do chorzowskiej Galerii MM -- czasem najtrudniej dotrzeć do centrum własnego miasta. Tym razem jednak dotarłem i pooglądałem drugi największy zbiór zwierząt w mieście po śląskim ZOO -- pokonkursową wystawię ANIMALIS.
niedziela, 14 grudnia 2008
Brahms po raz ostatni (w tym roku)
Sobotni koncert NOSPR kończył tegoroczny cykl wszystkich dzieł orkiestrowych Johannesa Brahmsa (symfonii i koncertów, zabrakło dzieł na orkiestrę i chór, jak choćby Requiem niemieckiego) w interpretacjach Jerzego Semkowa. Ostatnie dwa utwory to Koncert podwójny (soliści: Viviane Hagner i Alan Gerhardt), oraz IV Symfonia e-moll.
sobota, 13 grudnia 2008
Egzotyka w Filharmonii
Do Filharmonii zwabił mnie Msza kreolska Ariela Ramireza, a wysłuchałem jeszcze Orkiestry Rivendall i zespołu VC Manta.
niedziela, 07 grudnia 2008
Górecki * Penderecki -- odsłona czwarta
Przedostatni koncert festiwalu (ostatni, na którym się pojawiłem) obejmował sporo dzieł na chór i sporo fanfar.
sobota, 06 grudnia 2008
Górecki * Penderecki (odsłona dla mnie trzecia)
Kolejny koncert w ramach fesitwalu Górecki, Penderecki obejmował dwa dzieła Krzysztofa Pendereckiego, które NOSPR wykonał pod batutą kompozytora: Koncert fortepianowy "Zmartwychwstanie" oraz II Symfonię "Wigilijną".
niedziela, 30 listopada 2008
Od chaconne po requiem
Ominąwszy koncert NOSPRu w ramach festiwalu Górecki * Penderecki (i ominąwszy tenże sam koncert w ramach abonamentu) wybrałem się na poranek organizowany w sali koncertowej Akademii Muzycznej, gdzie dzieła obu jubilatów wykonywała Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO i Camerata Silesia.
sobota, 29 listopada 2008
Jubileusze, jubileusze
Taka okazja nie trafia się codzień. Trafia się raz na pięć lat! 75 rocznica urodzin Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego, a wraz z nią festiwal Górecki-Penderecki, rozpoczęty koncertem obejmujacym: Adagietto z opery Raj utracony, oraz Largo na wiolonczelę i orkiestrę symfoniczną Krzysztofa Pendereckiego, a także Beatus vir Henryka Mikołaja Góreckiego.
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 24