Blog poświęcony relacjom z wydarzeń mniej lub bardziej kulturalnych. Ot, taki koncertowo-teatralno-muzealno pamiętnik amatora, który lubi w takich miejscach bywać.
sobota, 28 marca 2009
III Festiwal Prawykonań: piątek
Pierwszy koncert NOSPR w ramach III Festiwalu prawykonań obejmował cztery utwory: The Night Flight Bronisława K. Przybylskiego, Nox na saksofon altowy, róg i orkiestrę Wojciecha Blecharza, Koncert na wiolonczelę i orkiestrę Weroniki Ratusińskiej oraz Cinq tableaux de Caspar David Friedrich na orkiestrę Piotra Mossa. A dyrygował Michał Klauza.
sobota, 21 marca 2009
Niemiecko-ukraińskie Requiem w Filharmonii Śląskiej
Ein deutsches Requiem to chyba dobra propozycja na czas Wielkiego Postu. Tym razem w Filharmonii Śląskiej wykonanie było polsko-ukraińskie.
Parzyste, nieparzyste w Galerii MM.
W Galerii MM w marcu trwa wystawa ceramik Krzysztofa Rozpondka Parzyste, nieparzyste. Zdaniem Jana Herli, tłukąc jedno z dzieł, nie wypłaciłbym się do końca życia (swoją drogą, co za brak zaufania dla moich zdolności zdobywania pieniedzy! może jednak i słuszny...). Chybotliwe podstawy i świadomość wartości nie pomogła mi jednak w interpretacji w dzieł.
sobota, 14 marca 2009
Kochankowie umierają, a muzyka gra dalej
Wiele różni, ale i wiele łączy historię o Tristanie i Izoldzie oraz o Stanisławie i Annie Oświecimiach -- podobieństwa były bardziej widoczne, dzięki abstrakcyjności muzyki, opowiadającej o tych zakazanych miłościach, zakończonych śmiercią obojga. W drugiej części koncertu NOSPR pod batutą Jacka Kaspszyka, wykonał V Symfonię Dymitra Szostakowicza.
poniedziałek, 09 marca 2009
Urodziny Mirosława Jacka Błaszczyka
Niedzielny koncert w Filharmonii Śląskiej był koncertem specjalnym – tym razem naprawdę, a nie jako chwyt marketingowy – Filharmonia święciła 50-te urodziny Mirosława Jacka Błaszczyka – własnego dyrektora artystycznego.
sobota, 07 marca 2009
Mała-wielka muzyka: promocja płyty ŚOK
Piątkowy koncert „promował” płytę Śląskiej Orkiestry Kameralnej „Little Big Music” – program koncertu niemal dokładnie pokrywał się z programem płyty. „Na płycie nie ma Piazzolla, jest Kilar” – jak powiedział Massimiliano Caldi (przed bisem) – ale reszta się zgadzała.
środa, 04 marca 2009
Krzyk w Chorzowie
Nie miałem szczególnej ochoty wybierać się na "Krzyk", ale 'podmówiony' przez trudność jaką ten spektakl sprawił znajomej, która nastawiona pozytywnie, nie bardzo potrafiła określić swój stosunek do opowieści o polskich latach 80-tych w postaci piosenek Jacka Kaczmarskiego, w wykonaniu śpiewających aktorów i baletu Teatru Rozrywki, wybrałem się w końcu na ten spektakl.
sobota, 28 lutego 2009
Dwa razy Rachmaninow i raz Eugene Indjić
Osoba Eugene Indjić zgromadziła na sali tłumy. Przynajmniej biorąc pod uwagę jej rozmiary. Program też był przystępny – dwa razy II Rachmaninowa – wpierw II Koncert fortepianowy c-moll op. 18 (z 1901 roku), a po przerwie II Symfonia e-moll op. 27 (z lat 1906-1908).
niedziela, 22 lutego 2009
Wciąż karnawałowy poranek
W czasie ostatniego karnawałowego poranku NOSPR wykonał Uwerturę do opery Sprzedana narzeczona Bedricha Smetany, Wariacje na temat rokoko Piotra Czajkowskiego, oraz fragmenty z baletu Gajane Arama Chaczaturiana.
sobota, 21 lutego 2009
Jan Krenz w Filharmonii Śląskiej
Jan Krenz poprowadził w Filharmonii Śląskiej V Symfonię Ludwiga van Beethovena, oraz własne Requiem z 2007 roku.
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 24